Riksbyggen köper in sig i Boråsbolag

Riksbyggen blir delägare i det lokala fastighetsförvaltningsbolaget 7-Fast AB i Borås.

Genom affären stärker de två företagen sin position på den lokala marknaden inom framför allt fastighetsservice och teknisk förvaltning.

De nuvarande ägarna i 7-Fast AB kommer att kvarstå som delägare och arbeta kvar i verksamheten som tidigare samt även ingå i den nya gemensamma styrelsen, som i övrigt kommer att bestå av representanter från de båda bolagen utifrån tanken ”Kunden i fokus”. Affären innebär gemensamma möjligheter till positiv förändring och utveckling.

– Borås med omnejd är en intressant marknad som har en positiv befolkningstillväxt. 7-Fast AB och Riksbyggen kompletterar varandra på ett bra sätt. Det gör att vi tillsammans kommer att få ett bra heltäckande utbud, säger Åsa Martinsson, Riksbyggens regionchef i Väst.

– Vi tror att såväl kunder som medarbetare kommer att tycka att förändringen är bra. Företaget måste fortsätta att utvecklas på ett positivt sätt. Vi har beslutat oss för att inleda detta samarbete för att få möjlighet att utveckla en så bra produkt för kunden som möjligt, säger Niklas Friberg, en av 7-Fast AB:s ägare.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer