Regeringens drag: bostadsstödet ska växlas upp – men räcker det?

Som Fastighetssverige kunde berätta under onsdagen föreslår regeringen nu 140 miljoner kronor till bostadsprojekt i norra Sverige och 10 miljoner kronor till kreditgarantiavgifter i hela landet under 2025. Men vad innebär förslaget i klarhet? Vi har pratat med företrädare för regeringen och med dem som berörs av satsningen.
Regeringens drag: bostadsstödet ska växlas upp – men räcker det?
Lorents Burman (S) kommunalråd, kommunstyrelsens ordförande och gruppledare i Skellefteå kommun. Bild: Patrick Degerman

Som Fastighetssverige kunde berätta under onsdagen föreslår regeringen nu 140 miljoner kronor till bostadsprojekt i norra Sverige och 10 miljoner kronor till kreditgarantiavgifter i hela landet under 2025. Men vad innebär förslaget i klarhet? Vi har pratat med företrädare för regeringen och med dem som berörs av satsningen.

– För att stödja industriomställningen föreslår regeringen att 1,53 miljarder kronor avsätts åren 2025–2028 för att underlätta bostadsbyggandet i norra Sverige. Medlen ska fungera som en katalysator för bostadsbyggandet i de berörda kommunerna, sa infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson i ett uttalande under onsdagen.

De 1,53 miljarder kronorna ska alltså fördelas på fyra år, för hela perioden 2025–2028, medan summan som nämns för 2025 är 140 miljoner kronor. Så hur ser då fördelningen och utväxlingen ut, år för år? En talesperson för regeringen berättar att satsningen kommer att trappas upp.

I snitt blir detta ungefär 375 miljoner kronor per år, men eftersom summan för 2025 redan fastställts till 140 miljoner och summan, enligt regeringen, ska trappas upp, blir det en ungefärlig ökning med 155 miljoner per år, det vill säga 140 miljoner för 2025, 295 miljoner för 2026, 450 miljoner för 2027 och 605 miljoner kronor för år 2028. Då landar summan på ungefär 1,5 miljarder kronor.

Lorents Burman (S) är kommunalråd, kommunstyrelsens ordförande och gruppledare i Skellefteå.

– Det här välkomnar vi, det är en viktig signal från regeringen, säger han till Fastighetssverige och tillägger.

– Det vi väntar på nu är besked om på vilket sätt de här medlen ska användas. Vi vill få mesta möjliga uppväxling i bostadsproduktionen, så snart som möjligt.

Riksbyggens är försiktigt positiva i sina kommentarer till förslaget.
– Regeringens initiativ är en start i rätt riktning för att möta de stora behov av bostäder som uppstår i och med de stora investeringarna i norra Sverige. På Riksbyggen ser vi att samarbete mellan stat, kommun och privata aktörer är avgörande för att skapa hållbara bostäder som bidrar till samhällsutvecklingen i dessa regioner, säger Johanna Frelin, vd för Riksbyggen.

Regeringen föreslår också att 10 miljoner kronor avsätts till kreditgarantiavgifter i hela landet under 2025. Här förklarar talespersonen att Boverket redan har en sådan satsning, men att den, som den ser ut i dag, inte träffar etablerings- och omställningskommunerna. De tio miljoner kronorna handlar därför om att förstärka den satsning som redan finns från boverkets sida.

Båda dessa förslag bygger på den rapport som regeringens utredare i frågan, Peter Larsson, presenterade i en utredning som kom i somras. Regeringen menar också att budgetpropositionens förslag motsvarar det som utredningen visar.

I utredning föreslår Peter Larsson att satsningen på kommuner i norra Sverige ska fördelas via Norrlandsfonden, men det har regeringen ännu inte tagit ställning till. Man kommer att återkomma med mer exakta svar på hur fördelningen kommer att gå till.

Christer Johansson, bransch- och föreningsansvarig för Byggföretagen i Västerbotten, menar bland annat att pengarna ger en psykologisk god effekt.

– Det här är jätteglädjande för norra Sverige och för den gröna omställningen. Vi har haft ett tufft år vad gäller bostadsförsörjningen. Framför allt ger det en tilltro och psykologisk god effekt vad gäller befolkningstillväxten här uppe och den är viktig för kompetensförsörjningen. Jag har varit i kontakt med medlemsföretagen här upp och de är väldigt positiva. Sen är 140 miljoner kronor för nästa år väldigt lite pengar, det återstår att se nu hur dessa ska fördelas. Just nu är behovet av bostäder stort i Skellefteå, men sen har vi även bland annat Boden som i och med H2 Green Steel kommer att behöva bostäder, säger han.

Mest kritisk är Lars Hildingsson, tf förbundsordförande Byggnads:

– Vill man se glaset som halvfullt är det positivt att någonting görs för att stimulera bostadsbyggandet. Men krisen i byggbranschen är fortfarande akut och vi tappar skickligt yrkesfolk varenda månad. Vi vill se insatser för ökat bostadsbyggande i hela landet, säger han och fortsätter:

– Under året har vi har uppvaktat regeringen, anordnat demonstrationer och stångat oss blodiga mot politikernas undflyende svar. Allt för få till åtgärder så att yrkesskickligt folk ska kunna stanna kvar i branschen, och för att bostadsbristen inte ska bli ännu värre än den redan är. När det här är det enda som presenteras kan det inte kallas för annat än en stor besvikelse. De här summorna är småpotatis och det är uppenbart att bostadsministern får hålla till godo med smulorna från finansministerns bord.

Läs också