Rå fisk ersätter rå fisk hos Vasakronan

Klart med ny hyresgäst direkt efter att kedja lämnat Vasakronans centrala läge.
Rå fisk ersätter rå fisk hos Vasakronan
Sushi Yama etablerar sin sjunde restaurang i Göteborgsområdet. Bild: Axel Ohlsson

Klart med ny hyresgäst direkt efter att kedja lämnat Vasakronans centrala läge.

Nyligen meddelade restaurangkedjan Poh-Keh, som serverar hawaiiansk poké, att man stänger sin restaurang på Vallgatan i Göteborg. Sista öppningsdag var den sista september.

Men det blir ingen långvarig vakans för hyresvärden Vasakronan att arbeta med. Redan nu står det klart att en ny restaurang tar plats i lokalerna – och även denna gång kommer rå fisk att serveras.

Ny hyresgäst blir Sushi Yama. Sushikedjan startades 2008 och har sedan dess expanderat till över 40 restauranger. I Göteborgsområdet finns man sedan tidigare etablerade med två restauranger centralt – i Nordstan och i Stenpirens resecentrum – samt ytterligare fyra i ytterkant och kranskommuner: Frölunda torg i Göteborg, Kongahälla centrum i Kungälv, Allum i Partille och Mölndals galleria i Mölndal.

Lokalerna som Sushi Yama tar över efter Poh-Keh ligger i det så kallade Meethshuset som ägs av Vasakronan. Fastigheten, som har beteckningen Inom Vallgraven 22:16, är från 1910 och omfattar cirka 10 800 kvadratmeter. Huvuddelen av byggande utgörs av handel och i övrigt av kontor. Bland hyresgästerna märks framför allt Åhléns som har ett varuhus i tre våningar i fastigheten.

Läs också