Public Property Invest, PPI, har förvärvat en portfölj med sju vårdhem för äldreomsorg till ett totalt värde av cirka 388 miljoner kronor, vilket delvis kommer att betalas kontant och delvis i aktier.
Fastigheterna har en total yta på cirka 18 230 kvadratmeter och är alla belägna i Oslo och Stor-Oslo-området. Årshyran är cirka 28 miljoner och fastigheterna är fullt uthyrda till Skaar Omsorg på ett triple net-hyresavtal med en löptid på 35 år.
– Denna transaktion ger oss ett bra fotfäste inom äldreomsorg och en möjlighet att positionera PPI som en viktig bidragsgivare inom detta segment. Den åldrande befolkningen i Norge förväntas växa avsevärt under de kommande åren och därmed även efterfrågan på seniorbostäder och vårdhem, säger Ilija Batljan, investeringschef på PPI.
– Skaar Omsorg har tillhandahållit vårdhem för äldre i fyra generationer och är en viktig partner till den offentliga sektorn inom detta segment. Vi är mycket glada över att samarbeta med en professionell och finansiellt stark partner inom PPI. Detta gör det möjligt för oss att fortsätta expandera vårt äldreomsorgserbjudande tillsammans med PPI under de kommande åren, säger Richard Skaar Thorsrud, vd för Villa Skaar/Skaar Omsorg.
Transaktionen förväntas slutföras den 1 juli 2025.