Prologis har tecknat ett nytt långsiktigt hyresavtal med DB Schenker gällande logistikanläggningen i Västra Arlandastad nära Stockholm.
DB Schenker har varit hyresgäster i logistikanläggningen i Västra Arlandastad, som omfattar 33 000 kvadratmeter, sedan 2008 då byggnaden stod klar. 2010 gjordes en tillbyggnad av logistikyta på 8 000 kvadratmeter.
Anläggningen var även den första i sitt slag att bli Green Building-certifierad i Sverige, vilket innebär att andelen köpt energi blir minst 25 procent lägre än Boverkets normer för nya byggnader.
– Vi ser fram emot att fortsätta vår verksamhet för våra kunder samt vår relation med Prologis under många år framöver, säger Mikael Eisner, vd för Schenker Logistics.
– DB Schenker är en viktig hyresgäst för oss och vi uppskattar därför att de valt att förnya avtalet. Prologis park i Arlandastad har ett strategiskt läge för företag som vill finnas nära kunderna i Stockholmsområdet samtidigt som det ligger nära nödvändiga transportvägar för att nå övriga nordiska länder, säger Bram Verhoeven, Senior Vice President och regionchef, Prologis Benelux/Norden.
DB Schenker hyr flera anläggningar av Prologis i Europa med en total yta på 322 000 kvadratmeter.