Profi får tillstånd från Finansinspektionen

Profi får tillstånd från Finansinspektionen
Staffan Olsson. Bild: Nicklas Tollesson

Profi har fått tillstånd från Finansinspektionen att förvalta alternativa investeringsfonder. Tillståndet innebär att Profi står under Finansinspektionens tillsyn vilket är ett betydelsefullt erkännande som kapitalförvaltare.

Profi Förvaltning startade med förvaltning av fastighetskapital 2005. Under bolagets tio år har fyra investeringsbolag startats vilka samtliga har lämnat en betydande avkastning till investerarna, som är svenska och norska långsiktiga institutioner.
Det senaste investeringsbolaget, Profi IV, startades under hösten 2014 och har två miljarder kronor i riskbärande kapital. Profi har under de senaste två åren varit aktivt på transaktionsmarknaden och förvärvat fastigheter för två miljarder kronor samtidigt som fastigheter för lika mycket har sålts. Totalt förvaltas idag sju miljarder kronor, vilket förväntas öka i samband med att Profi IV investeras.

Profi Förvaltnings tillstånd enligt lagen om förvaltare av alternativa investeringsfonder (LAIF) förstärker Profis position på fastighetskapitalmarknaden.

– Det är ett stort och betydelsefullt erkännande av Profi med tanke på de krav FI ställer på vår verksamhet. För oss på Profi var det självklart att ansöka om tillstånd från FI och högst sannolikt kommer, i framtiden, investerare i vår typ av verksamhet kräva att förvaltare av fastighetskapital står under FI´s tillsyn. Vi är en av få kapitalförvaltare med en ren fastighetsstrategi som hittills fått tillståndet, säger Staffan Olsson på Profi.

Läs också