Prime Living utökar ledningsgruppen

Prime Living har beslutat att utöka sin ledningsgrupp med en HR-chef och Caroline Sundmalm har utsetts som ny HR-chef inom koncernen. Hon kommer närmast från egen konsultverksamhet med interimsuppdrag inom HR, ledarskapsutveckling och rekrytering. Dessförinnan byggde hon upp och ansvarade för HR-funktionen inom Landahl Advokatbyrå.

– Jag är oerhört glad över att Caroline, med sin breda erfarenhet inom HR-området och från en rad olika befattningar, kommer att börja hos oss. Det känns bra att Caroline även tar plats i bolagets ledningsgrupp och därmed kan bidra med expertis inom HR-området i takt med Prime Livings fortsatta utveckling och expansion, säger vd:n Ingvor Sundbom.

– Det känns väldigt roligt att få denna roll i ett skede med Ingvor som nytillträdd VD. Vi har en spännande resa framför oss och jag ser fram emot att få vara med och utveckla Prime Living vidare, säger Caroline Sundmalm.

Caroline Sundmalm tillträder tjänsten den 7 augusti och blir ansvarig föra att bygga upp en HR-funktion som skall utgöra en affärsnära stödfunktion inom koncernen.

Läs också