Premiummärke öppnar hos noterad jätte

Hovleverantören väljer tung aktör som hyresvärd när man öppnar första butiken i Göteborg.

Hovleverantören väljer tung aktör som hyresvärd när man öppnar första butiken i Göteborg.

Wallenstam fortsätter fylla upp Kvarteret Victoria i centrala Göteborg. Under senaste året har man öppnat Victoriagården där Morris och Jinx Dynasty finns bland hyresgästerna. På Södra Larmgatan har Sandqvist, Samsøe Samsøe och expansiva Bastard Burgers öppnat.

Nu är det dags för en ny exklusiv aktör att etablera sig i området. I Wallenstams 5 279 kvadratmeter stora fastighet Inom Vallgraven 23:13, vid entrén till Victoriapassagen, hade tidigare Göteborgsinstitutionen Flickorna Kanold en butik. Under våren meddelade chokladtillverkaren att man lägger ner sin verksamhet och nu tas butiken istället över av Skultuna, som med det öppnar sin första egna butik i Göteborg.

Skultuna Messingsbruk grundades år 1607 av kung Karl IX. I dag är Skultuna ett av de äldsta företagen i världen och är fortfarande hovleverantörer till det svenska kungahuset. Än i dag har bolaget sitt säte i Skultuna norr om Västerås. Med förhyrningen hos Wallenstam öppnar bolaget sin första butik i Göteborg.

Läs också