PP Pension fullföljer sin strategi att vikta om portföljen till att bli jämnare mellan kommersiellt och bostäder. Därmed säljer man fastigheten Safiren 1 i Solna till en BRF.
Fastigheten Safiren 1, Skytteholmsvägen 20 i Solna, innehåller 28 lägenheter om totalt 2 500 kvadratmeter. PP Pension har beslutat att inte kommunicera köpeskillingen men berättar att man kommer att sälja mer under hösten.
– Vi har enligt vår fastlagda strategi fyra liknande affärer till på gång och det kan bli aktuellt under hösten, säger PP Pensions ekonomichef Helene Nilsson till Fastighetssverige.
Hösten 2010 tog PP Pensions styrelse ett inriktningsbeslut att gradvis skapa en jämnare fördelning mellan kommersiella fastigheter och bostadsfastigheter. Som ett led i den fastlagda strategin har PP Pension utrett förutsättningarna för ombildning av hyresrätt till bostadsrätt i fem bostadsfastigheter i Stockholmsområdet. Safiren 1 är alltså den första av dessa fem försäljningar.
Totalt äger PP Pension 36 fastigheter efter försäljningen.
