Logistikmarknaden är på uppåtgående. Det framgick på Fastighetssveriges event Lokalmarknadsdagen i Göteborg som hölls i onsdags där tre tunga logistikaktörer pratade om bland annat investeringsläge och vakansgrader.
En av dessa var Fredrik Nygren, affärsansvarig på Logicenters.
– Marknaden som sådan är på uppåtgående igen efter att ha haft en dipp. Efter över ett år av stiltje på uthyrningssidan så är det nu massor av saker som tas upp igen som tidigare varit vilande. Nu under sommaren har vi tecknat tre avtal om totalt cirka 40 000 kvadratmeter, det har inte hänt på länge, sade han.
Deltog vid punkten gjorde även Castellum Väst som nyligen gick ut med att man bygger en 45 000 kvadratmeter stor logistikanläggning vid Halvorsäng vid Göteborgs hamn och där medicinteknikföretaget OneMed har tecknat ett tolvårigt hyresavtal.
– Det är ett bevis på att marknaden är i gång, menade Örjan Rystedt, vd på Castellum Väst.
Castellum är även verksamt vid gamla flygplatsen i Säve där man har tillgång till tre miljoner kvadratmeter mark.
– Tillsammans med Göteborgs stad driver vi nu detaljplaneprogram där så jag tror att vi framöver ska kunna bygga 700 000 kvadratmeter och samtidigt skapa 7 000 arbetstillfällen.
Det tredje logistikaktören var Panattoni, som är en relativt ny aktör i Sverige. I grunden ett amerikanskt bolag med europeisk bas i Polen och sedan 2021 verksamt i Sverige med huvudkontor i Mölndal. Bolaget har sedan etableringen byggt i bland annat Mälardalen, Skåne och Göteborg.
– Vi har byggt en hel del på spekulation så vi har inte haft med oss några hyresgäster, utan vi tror på marknaden långsiktigt. I somras gjorde vi vår första uthyrning vid Landvetter i Göteborg, sade Fredrik Jagersjö Rosell, vd på Panattoni Sverige.
Frågan då är om det är investeringsläge nu?
– Har man pengarna så tror jag man ska investera, men det är från projekt till projekt, vad man tittar på. När det kommer till utveckling, som vi sysslar med, så är det ett tuffare läge, allt hänger på hyresmarknaden. Men börjar en skriva avtal så brukar fler hänga på, då blir det också läge att investera. Framför allt i core-lägen som Stockholm, Göteborg och Skåne, enligt Fredrik Jagersjö Rosell.
Fredrik Nygren, Logicenters.
– Det är investeringsläge till ett hundra procent. Håller man sig till de klassiska logistik-lägena så är det nästan alltid läge att investera.
Örjan Rystedt menar att med rätt affär och rätt objekt så är det investeringsläge.
– Vi har varit lite försiktiga i ett par år och prioriterat ganska hårt utifrån kapitalmarknaden. Men nu ser vi att det börjar ljusna och om vi skakar fram bra affärer så är vi beredda att investera.
Att prata vakansgrader kan vara ett känsligt ämne, men på Lokalmarknadsdagen vågade panelmedlemmarna dela med sig av läget hos företagen.
– Vi har ungefär tre miljoner kvadratmeter förvaltning och vi har uppemot 300 000 kvadratmeter vakans i dag. Det är lite för högt, jag hade kanske velat ha 150 000 kvadratmeter. Men vi vill inte ha noll, vi vill alltid ha möjlighet att kunna erbjuda kunderna, man måste kunna ha en viss stretch. Annars tror jag ett problem i många städer i dag är den underliggande vakansen, att kunder inte har fullt i sina lokaler, sade Fredrik Nygren.
Fredrik Jagersjö Rosell:
– Eftersom vi nyligen har färdigställt våra byggnader och allt är tomt så har vi 100 procent vakans, men det kommer vi att lösa så småningom.
Örjan Rystedt säger att Castellum Väst har en ledig lokal i dag på 6 000 kvadratmeter, annars är det fullt.
