Platzer Fastigheter är en av Saabs borgenärer, och i ett yttrande till tingsrätten uppmanar Platzer tingsrätten att besluta om att Saabs företagsrekonstruktion ska upphöra.
Med anledning av att rekonstruktören Guy Lofalk har hoppat av sitt uppdrag har Saabs borgenärer uppmanats att komma med yttranden till tingsrätten i Vänersborg.
Platzer hyr ut den så kallade Växellådsfabriken i Göteborg till Saab, men har inte fått betalt för förfallen hyra, trots att Saab är tvungna att betala under rekonstruktionstiden enligt lagen om företagsrekonstruktioner, skriver Dagens Industri.
Enligt DI skriver Platzer i sitt yttrande:
”Rekonstruktören har förklarat att Saab under rekonstruktionen inte erhållit tillräcklig finansiering, att bolagets likviditet är ansträngd och att bolaget löpande ådrar sig omfattande förpliktelser. Det har inte framkommit något som tyder på att bolaget framöver kan få det kapitaltillskott som bolaget behöver”.
”Med anledning av detta bör tingsrätten besluta att företagsrekonstruktionen upphör”.