Pinchos öppnar i Åre

Pinchos öppnar hos Diös i Åre. Bild: Diös

Restaurangkedjan Pinchos etablerar sig vid Åre Torg och utvecklar därmed ett nytt koncept som innehåller både restaurang och hotell. Fastighetsägaren Diös kommer, tillsammans ned Pinchos, under sommaren att utveckla lokalerna med Pinchos inredning samt uppgradera befintliga hotellrum. Inflyttning och nyöppning beräknas ske till i november 2019.

Pinchos är ett restaurangkoncept baserad på en svensk originalidé etablerad i Göteborg 2012. Förutom att erbjuda ett brett och varierat utbud av smårätter i lokaler med extravagant dekor utmärker sig Pinchos också genom att vara världens första restaurang där alla beställningar sker via en egenutvecklad app. 2014 öppnades konceptet upp för franchisetagare och kedjan finns idag i ett sextiotal svenska städer. I Åre utvecklas verksamheten tillsammans med hotell.
– Det känns fantastiskt att kunna erbjuda Pinchos lokaler för sin etablering mitt i Åre och bidra till bolagets utökade verksamhet med satsning på hotell. Pinchos är rätt verksamhet för Åre och kommer att stärka Åres året runt-erbjudande. Nu ser vi fram emot öppning till vintersäsongen 2019/2020, säger Johan Fryksborn, affärschef, Diös Östersund/Åre.

Hotellet kommer att förädlas samt få en ny design och atmosfär. Merparten av rummen kommer få egen dusch och toalett och alla gemensamma utrymmen kommer få en mysigare loungemiljö.
– Vi kommer förhoppningsvis vara med och skapa ett bredare koncept för Åre som destination. Och de två verksamheterna kommer komplettera varandra bra: Pinchos med fördelaktiga priser och sitt härliga koncept och hotellet som ska bjuda in till prisvärt boende mitt i byn. Vi ser fram emot att påbörja vår rekrytering inom kort och vi räknar med att bli cirka 20-30 personer, säger Rikard Öhrbom, Pinchos.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer