Pilotage plockar in Jessica Liljeblad

Pilotagekoncernen gör en ny värvning. Jessica Liljeblad förstärker från den 1 september Pilotage Leasings verksamhet inom uthyrning och kommersiell rådgivning.

I januari i år breddade Pilotagekoncernen verksamheten med kommersiell rådgivning och uthyrning i nya bolaget Pilotage Leasing.

Nu ansluter Jessica Liljeblad som senior uthyrare. Jessica Liljeblad har gedigen erfarenhet inom handel, från etableringsverksamheterna hos Lindex och Scorett.
Närmast kommer hon från jobbet som etableringschef på Iduna.

– Det är ett steg helt i rätt riktning när vi nu ska utveckla Pilotage till att bli ledande inom uthyrning och kommersiella koncept, säger Fredrik Forsling, vd
Pilotage Leasing.

Pilotage Leasing arbetar med aktörer inom handelsfastigheter som Eurocommercial, Amasten, Next Step Group och Grosvenor.

– Pilotage Leasing är ett väldigt spännande bolag på uppgång. Med min bakgrund och kunskap om detaljhandeln ur ett hyresgästperspektiv känner jag att jag kan bidra i de tidiga kommersiella processerna, säger Jessica Liljeblad.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer