Pensionsjätten miljardsatsar med Heimstaden: ”Största investeringen någonsin”

Alecta storsatsar på utlandet för att öka andelen fastigheter i sin portfölj. Alecta går in med 6,2 miljarder och åtar sig att gå in med ytterligare 7,5 miljarder i framtida investeringar i Heimstaden Bostad. Alectas Frans Heijbel berättar om pensionsjättens hittills största fastighetssatsning.

Alecta storsatsar på utlandet för att öka andelen fastigheter i sin portfölj. Alecta går in med 6,2 miljarder och åtar sig att gå in med ytterligare 7,5 miljarder i framtida investeringar i Heimstaden Bostad.

– Det är den enskilt största investeringen vi någonsin gjort inom fastigheter, säger Frans Heijbel, chef för reala tillgångar utland på Alecta och styrelseordförande i Heimstaden Bostad, till Fastighetssverige.

Delägarna i Heimstaden Bostad beslutade nyligen att utöka sin huvudmarknad från Norden till att även omfatta merparten av Europa. Som ett led i den satsningen stärker bolaget sin kapitalbas med 9,5 miljarder kronor via en investering från huvudägarna Heimstaden AB och Alecta.

Pensionsjätten står för 6,2 miljarder av den första investeringen, men har även åtagit sig att göra nya framtida investeringar på 7,5 miljarder kronor i Heimstaden Bostad för att stötta bolagets utveckling och framtida affärer i Europa.

– Det här är den enskilt största investeringen vi någonsin gjort inom fastigheter. Vi åtar cirka 14 miljarder i eget kapital, det är ett stort åtagande som innebär att bolaget kan förvärva fastigheter för cirka 30 miljarder kronor, säger Frans Heijbel, chef för reala tillgångar utland på Alecta och styrelseordförande i Heimstaden Bostad.

Vad finns det för utländska marknader som är av intresse?
– Vi börjar med fokus på Nederländerna och Tyskland, det finns ett antal andra utländska marknader vi utvärderar men vi börjar där. När och hur vi kan komma att utvidga portföljen ytterligare är för tidigt att säga.

Och varför lockar utlandet just nu?
– Det är bostäder som lockar, i det avseendet erbjuder utlandet möjligheter. Marknader rör sig olika, ibland är det mer attraktivt på en inhemsk marknad och ibland på en annan. Syftet är att skapa en trygg och stabil portfölj.

Vad hoppas ni att de här investeringarna ska leda till?
– Något som på sikt kan ge bra avkastning till våra kunder. Hyrorna är ofta reglerade så de kommer stå sig i tider även med sämre ekonomisk tillväxt, säger Frans Heijbel.

Läs också