Peab har även tecknat ett nytt femårigt kreditavtal med DNB Nor uppgående till 200 miljoner kronor, som kompletterar ett befintligt kreditavtal om 300 miljoner kronor, med förfall 2013.
- Genom transaktionerna förlänger vi vår basfinansiering samt fortsätter att diversifiera våra upplåningskällor utanför den traditionella bankmarknaden, säger Jesper Göransson, finanschef på Peab.
Presenteras av Pattern Geographic
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Bolag Under fredagen presenterade Besqab sina siffror för tredje kvartalet 2024 och för året som gått. – Vi tycker att det här är ett stabilt kvartal, ett bra resultat. Vi har genomfört flera framgångsrika säljstarter och vi ser att bostadsmarknaden börjar ta fart, säger vd Magnus Andersson.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.