Peab bygger hyresrätter i helt nytt bostadsområde utanför Halmstad

Peab ska bygga 70 nya hyreslägenheter i det nya bostadsområdet Ranagård strax utanför Halmstad. Beställare är HFAB och projektet kommer, precis som hela den nya stadsdelen, att hålla en hög hållbarhetsprofil.

Strax utanför Halmstad, nära Tylösand, växer det nya bostadsområdet Ranagård fram. Här planeras för bostäder, äldreboende, förskolor och skola. Peab har nu fått i uppdrag av det kommunala fastighetsbolaget HFAB att bygga 70 hyresrätter fördelat på 58 bostäder i tre flerbostadshus samt 12 radhus. Projektet kommer att hålla en hög hållbarhetsprofil med fokus på energiförbrukning och minimering av klimatpåverkan.
– De senaste åren har vi byggt mycket bostäder i Halmstad och det känns väldigt roligt att få ta oss an ytterligare ett projekt tillsammans med HFAB. HFAB:s hållbarhetsambitioner för projektet ligger helt i linje med vårt miljöarbete och organisationen står väl rustad att genomföra projektet, säger Stellan Haraldsson, regionchef Peab.

Peab är en av Sveriges största bostadsbyggare men arbetar lokalt för att ta till vara lokala resurser och kompetenser. I Halmstad finns en stor organisation där både tjänstemän och hantverkare är vana att arbeta med bostadsproduktion.
– Vår ambition är att Ranagård blir ett bostadsområde för livets många skeden och med hållbar livsstil i fokus. Vi ser framemot att tillsammans med totalentreprenören Peab göra ritningarna till verklighet och skapa hem för fler invånare i Halmstad, säger HFAB:s projektledare Sandra Lindén.

Preliminär inflyttning är beräknad till februari 2023.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer