Patrizia på jakt efter nya svenska logistikförvärv

Patrizia lanserar en ny nordisk logistikplattform via ett premiärförvärv från Alta Fastigheter. Dan Valenzano, Patrizia Managing Director, Transactions, berättar för Fastighetssverige om den nya plattformen, tidpunkten för lanseringen, förvärvet från Alta och vilken typ av logistikförvärv Patrizia vill göra framöver.
Patrizia på jakt efter nya svenska logistikförvärv
Dan Valenzano och Patrizia letar efter fler logistikförvärv i Sverige och Norden. Bild: Patrizia och Alta Fastigheter

Patrizia lanserar en ny nordisk logistikplattform via ett premiärförvärv från Alta Fastigheter. Dan Valenzano, Patrizia Managing Director, Transactions, berättar för Fastighetssverige om den nya plattformen, tidpunkten för lanseringen, förvärvet från Alta och vilken typ av logistikförvärv Patrizia vill göra framöver.

När Patrizia lanserar en ny nordisk industriplattform som ska nå upp till 300 miljoner euro. Det görs med ett strategiskt joint venture-partnerskap med Broadgate Asset Management.
Plattformen lanseras i samband med ett förvärv av stor stadslogistikportfölj i Sverige från Alta Fastigheter. Portföljen omfattar tio nyutvecklade stadsindustri- och logistikfastigheter i Linköping, Norrköping och Nyköping.
Portföljen, som omfattar 37 000 kvadratmeter uthyrningsbar industriyta, har en nuvarande uthyrningsgrad på 97 procent och har en stark inkomstprofil för mer än 30 hyresgäster inom lätt industri och logistik. Fastigheterna är belägna sydväst om Stockholm i etablerade industridelmarknader vid E4:an.
Vad gör detta till rätt tidpunkt att lansera en nordisk logistikplattform?
– Först och främst har vi byggt vårt investeringsunderlag under de senaste tolv månaderna, främst genom vår observation av en mycket stark hyresgästmarknad inom den svenska industri- och logistiksektorn. Sverige och Norden har många levande städer med utmärkta demografiska och ekonomiska tillväxtfaktorer, och antalet företag som vill ha specialbyggda industrilokaler fortsätter att öka. Detta mot en bakgrund av ett mycket begränsat utbud och i många svenska städer även ett minskat utbud under de senaste decennierna. Det har resulterat i de mycket låga vakansnivåer och stark hyrestillväxt vi har mätt under de senaste åren, säger Dan Valenzano, Patrizia Managing Director, Transactions.
– Dessutom har turbulensen på marknaden under de senaste tolv månaderna skapat en del av möjligheterna här. Betydande räntehöjningar har utan tvekan satt press uppåt på räntorna och har resulterat i en mer utmanande skuldfinansieringsmiljö. Patrizias starka kapitalposition och djupa relationer med globala lånepartner gör oss till en pålitlig motpart i transaktioner, där andra kanske inte har samma nivå av utförandesäkerhet. Vi förväntar oss att dessa förutsättningar kommer att bestå ett tag in i framtiden, vilket gör konkurrensdynamiken mer gynnsam och ingångspunkten mer attraktiv för oss.
Hur landade ni i det här köpet från Alta skulle bli det första förvärvet?
– Genom vår starka relation med Colliers har vi följt utvecklingen av denna portfölj när Alta har slutfört de olika utvecklingarna under de senaste två åren. Vi återupptog kontakten med Colliers i början av 2023, och tillsammans med våra partners på Broadgate fick vi möjligheten att träffa ägarna till Alta och tillsammans med dem besöka fastigheterna i den här portföljen. Vi var särskilt imponerade av deras inställning till att utveckla nästa generations industrifastigheter med ”fokus på arkitektur, digitalisering, flexibla layouter och en stark hållbarhetsprofil”, som Hampus Brodin med rätta säger i vårt pressmeddelande, och vi kände att detta var rätt portfölj för att lansera vår nordiska plattform med. Vi kunde komma till ömsesidigt godtagbara villkor och arbetade tillsammans med Alta och Colliers under loppet av andra kvartalet 2023 för att genomföra transaktionen.
Vad gjorde Broadgate till rätt partner för Patrizia?
– Utöver deras mycket relevanta erfarenhet och ledande position på de nordiska industrimarknaderna har vi haft en stark relation med Broadgates och deras förgrundsfigurer under många år.

Med det första förvärvet klart och rätt partner att arbeta tillsammans med, är Patrizia inställda på att utöka sin nordiska logistikportfölj och företaget har en klar bild av vilken typ av förvärv man vill göra framöver.
När ni blickar framåt, vilken typ av logistiktillgångar vill ni addera till portföljen?
– Förutom att vi letar efter liknande högkvalitativa tillgångar som vi har förvärvat här från Alta, kommer vi också att titta på olika renoveringsmöjligheter där vi kan ta äldre industrifastigheter genom resan med betydande ompositionering i syfte att leverera liknande högkvalitativa och specialbyggda ytor till befintliga och blivande hyresgäster. Det kan innebära att vi tar några mer betydande vakanser eller investeringsrelaterade risker i våra affärsplaner, men det reflekterar vår övertygelse inom sektorn och den mervärdesstrategi som vi kommer att försöka använda i den här plattformen.
Vilka marknader är intressanta för er?
– Vi kommer att rikta oss till etablerade stadsindustriella delmarknader över Sveriges primär- och sekundärstäder. I detta avseende kommer vi att dra stor nytta av Broadgates erfarenhet och närvaro på just dessa platser, givet deras historiska fokus på Mälardalen och omgivande regioner samt betydande närvaro i södra och västra Sverige.
Har du en siffra på hur mycket du vill växa plattformen under det kommande året?
– Vi har inga specifika tillväxtmål förutom det tidigare kommunicerade målet att nå 300 miljoner euro i totala investeringar i plattformen under de kommande tre till fyra åren.

Stora Logistikdagen – med 100 procent fokus på marknaden för lager- och logistikfastigheter arrangeras nästa torsdag på 7A Odenplan (Loke). Säkra din plats här, anmälan stänger i dag.

Läs också