Patrizia hyr ut till duo på Bryggargatan 4

Patrizia hyr ut till duo på Bryggargatan 4
Jessica Gräsberg, Head of Agency på Savills. Bild: Savills

Savills uthyrningsteam har varit rådgivare till Patrizia vid uthyrningen av 711 kvadratmeter kontor på Bryggargatan 4 i centrala Stockholm. Uthyrningen är fördelad på två kontorslokaler; 370 kvadratmeter som hyrs ut till Hays AB och 341 kvadratmeter till The We Select Company AB. Båda kontoren ligger på plan 4. Det finns idag ett vakant kontor om 102 kvadratmeter i markplan, i övrigt är fastigheten fullt uthyrd.

– Det är alltid givande för vårt uthyrningsteam att arbeta med en affär där fastighetsägare och hyresgäster finner varandra och därigenom skapar en riktigt bra gemensam lösning. Båda lokalerna har sitt unika uttryck som passar de bådahyresgästerna väl, men på sitt eget vis, säger Jessica Gräsberg, Head of Agency på Savills.

Nu har Patrizia endast en liten kontorsyta om 102 kvadratmeter kvar att hyra ut i fastigheten med egen ingång från gatan. Den är belägen ett tiotal meter från Drottninggatan och nära till Stockholm City och Centralstationen.

– Vi ser i övrigt ett fortsatt starkt intresse från företag och organisationer att hitta riktigt bra lokaler i bra citylägen, för att attrahera sin personal att trivas och återigen arbeta från kontoren, säger Jessica Gräsberg.

– Vi på Patrizia är väldigt glada att kunna välkomna två nya hyresgäster till huset och ser fram emot ett gott samarbete de kommande åren. Huset är nu i princip fullt uthyrt, tack vare ett gott samarbete med Savills, säger Sofie Berggren på Patrizia.

Läs också