Oscar Properties har tecknat avtal om att förvärva tre kommersiella fastigheter i industriområdet Veddesta i Järfälla. Köpeskillingen baseras på ett överenskommet fastighetsvärde om 217 miljoner kronor efter avdrag för latent skatt. Fastigheternas gemensamma driftnetto uppgår till 13,4 miljoner kronor.
Affären avser två industrifastigheter och en mixfastighet med en total uthyrbar area om cirka 7 987 kvadratmeter. Industrifastigheterna är uthyrda till en hyresgäst vardera. Säljare är DSAM Sverige AB som delägs av Daniel Özboyaci. Förvärvet är villkorat av finansiering.
Förvärvet förväntas öka Oscar Properties årliga intjäningsförmåga med åtta miljoner kronor, från 109 miljoner kronor till 117 miljoner kronor.
– Vi är glada över att utöka vår portfölj med ytterligare tre förvaltningsfastigheter i ett attraktivt industriområde i Stockholmsområdet, kommenterar Oscar Engelbert, vd Oscar Properties.
