Förra året skördade Sverige stora framgångar under Mipim Awards, då både Emporia (Steen & Ström och Wingårdhs som arkitekter) och Max IV (Fastighets AB ML 4 - ägt av Wihlborgs och Peab med Fojab och Snöhetta som arkitekter) vann sina kategorier.
Till årets Mipim Awards är ett svenskt bidrag nominerat. Det är i kategorin ”Best industrial & logistics development” som Würth Svenska AB:s byggnad i Örebro är nominerad.
White står här för arkitekturen.
Två belgiska projekt konkurrerar om titeln.
Sammanlagt har de nordiska länderna sju nomineringar.
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Presenteras av Pattern Geographic
Bolag Tillväxten står i fokus när David Carlsson talar om vad han vill åstadkomma som ny vd för Diös. Bolaget ska vara både köpare och säljare och många stjärnor verkar stå rätt för den marknad de agerar på. På flera håll ser han att norra Sverige är mindre volatilt än storstäderna och att utmaningarna är färre – men först behöver man hantera en nedgång i uthyrningsgraden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.