Ordföranden om beslutet kring Ola Serneke

Sernekes styrelseordförande Jan Johansson berättar för Fastighetssverige om beslutet att Ola Serneke får lämna styrelsen och sin post som vd efter hans uppmärksammade forum-aktivitet under pseudonym.

Sernekes styrelseordförande Jan Johansson berättar för Fastighetssverige om beslutet att Ola Serneke får lämna styrelsen och sin post som vd efter hans uppmärksammade forum-aktivitet under pseudonym.

På onsdagsmorgonen meddelade Serneke att grundaren och vd:n Ola Serneke får lämna sin post som vd för Serneke Group. Han lämnar även sin post som ledamot i bolagets styrelse men fortsätter som ansvarig för bolagets större projekt inom stadsutveckling i sin roll som vd för Serneke Invest.

Beskedet kommer efter det uppmärksammade avslöjandet i Göteborgs-Posten att Ola Serneke under flera års tid hade skrivit över 200 inlägg på Sernekes Avanza-forum under pseudonym. Fastighetssverige har kartlagt några av inläggen här.

Efter avslöjandet och Ola Sernekes egna bekännande att det var han som stod bakom inläggen initierade bolaget en extern oberoende granskning av inläggen på forumet. Advokat Biörn Riese genomförde granskningen som enligt bolaget visar att inget brott mot reglementen har skett men att agerandet är uttryck för dåligt omdöme.

För Fastighetssverige berättar styrelseordföranden Jan C Johansson att beslutet att lämna posten som vd gradvist hade växt fram hos Ola Serneke sedan forum-aktiviteten blev känd.
– När vi fick utredningsrapporten och gick igenom den tillsammans så kom han fram till att det inte fungerar att han sitter kvar som vd, och den uppfattningen delade vi.

Vad var det som avgjorde att han inte får lämna bolaget helt och hållet utan kvarstår som vd för Serneke Invest?
– Det är flera skäl, ett är att utredningen visade att det inte var något brottsligt med hans forumaktivitet, sedan är Ola en fantastisk entreprenör som skapar värde i projekt. Det är det bästa för aktieägarna att han fortsätter med det han brinner för.

Hur ser ni på hans betydelse för bolaget efter den här härvan?
– Han betyder fortfarande väldigt mycket, det är han som byggt upp bolaget och den som har identifierats med bolaget. Det är också den betydelsen som gör att hans agerande får ännu större betydelse när det är hans namn på bolaget.

Just med tanke på att det är hans namn på bolaget, har ni diskuterat eller kommer ni diskutera något namnbyte efter det här beslutet?
– Det finns inte på agendan idag, säger Jan Johansson.

Ola Sernekes roll som vd för Serneke Group upptas tillfälligt av nuvarande vice vd Michael Berglin samtidigt som en process inleds för att hitta hans permanenta ersättare.
– Vi gör som man alltid gör en sökning externt och internt och Michael Berglin är en av kandidaterna till tjänsten. Vi känner ingen tidspress i detta, men ska naturligtvis hitta en lösning så fort som möjligt, säger Jan Johansson.

Läs också