Det har gått drygt ett år sedan Svanen förvärvade hyresrätterna i Vårberg och nu går Omid Noghabai in som vd på Liljebo Fastigheter, som bolagets namn blivit.
– Nu kommer jag tillsammans med mitt dedikerade team och långsiktiga delägare att fokusera på trygghetsfrämjande åtgärder, energiomställning av husen. Vi kommer också att förnya tekniska installationer och material samt uppgradera varje bostad och kök/badrum, skriver Omid Noghabai på LinkedIn.
Nu uttrycker han också intresse av dialog kring hur man ställer om utanförskapsområden. Något Omid Noghabai varit intresserad av sedan starten av sin karriär.
Vidare kommer Liljebo att satsa på att utöka portföljen successivt med nya förvärv.
– Vi är intresserade av både inspel på duktiga leverantörer och tips på förvärv i Stockholm, säger Omid Noghabai.
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.