Ola Serneke går in i en ny prestigefylld satsning. Tillsammans med IFK Göteborg ska han utreda och driva frågan om en ny arena med plats för 30 000 åskådare på Kvibergområdet i östra Göteborg.
– Jag tror det har alla möjligheter att bli verklighet, säger Ola Serneke till Fastighetssverige.
Efter att ha sålt ut Gamla Ullevi under senaste årens hemmamatcher har fotbollsklubben IFK Göteborg börjat blicka mot alternativa lösningar för att få till spel på en modern arena med större kapacitet.
Nu har man valt huvudspår i arbetet mot framtidens arena där målsättningen är att skapa en arena med modern publikservice, kommersiella möjligheter och plats för alla supportrar. Förslaget man jobbar mot nu går under namnet Arena Kviberg och görs tillsammans med Ola Serneke, som utöver sin position i inom fastighets- och byggbranschen sedan många år är storsponsor till Blåvitt.
I IFK Göteborgs verksamhetsplan är målet att fatta ett inriktningsbeslut om framtida arena. Styrelsen har godkänt verksamhetens önskemål att gå vidare med att undersöka alternativet Arena Kviberg. Skulle det inte gå att genomföra finns fler vägar att välja, men detta är huvudspåret.
– Vi har diskuterat arenautveckling under 15 års tid och har varit uppe till diskussion från tid till annan sedan dess, säger Ola Serneke.


Stor tid har lagts på att utvärdera platser och idéer runt om i Göteborg och Arena Kviberg är det starkaste och mest realistiska spåret. I Kvibergområdet finns redan en stark blåvit koppling och historik, menar IFK Göteborg. Prioritet Serneke Arena, klubbens akademi och Änglagårdsskolan har alla området som hemmaplan.
Kviberg är sedan tidigare väletablerat som idrottscentrum och har goda förbindelser för såväl biltrafik som kommunala färdmedel.
– Vi tror detta är det bästa området då det redan är utsett till västra Sveriges nya idrottscentrum. Det finns bra spårvagnsförbindelse och flera till och avfarter som går att komplettera. Det finns även mycket oanvänd mark som går att utveckla, säger Ola Serneke.
Utöver IFK Göteborgs representationslag – vilka aktörer och aktiviteter ser ni arenan kunna användas av och till?
– Vi ser ju helst att man kan få tillbaka nationalarenan för damer och även att andra lag vi förlägga matcher här. Det skall vara en multiarena som kan ställas om till konserter samt andra event.
Skall ägas av två eller flera aktörer
Att IFK Göteborg nu går vidare innebär inte att andra alternativ inte är intressanta, men samarbetet med Ola Serneke ger klubben en tydlig och realistisk vision, menar klubbdirektör Håkan Mild.
Projektet är fortsatt på ett tidigt stadium och det finns, som Ola Serneke uttrycker det i presentationen, mer än ett berg att bestiga här för att Arena Kviberg ska bli just verklighet. Däribland tidplaner, finansiering och inte minst olika viljor och intressen samt frågor på detaljnivå. Visionen om Arena Kviberg ska ses som en utsträckt hand.
Vad räknar ni på att Arena Kviberg skulle kosta – och hur går tankarna kring hur ägandet av den kan se ut?
– En grov uppskattning är 1,5 miljarder kronor och skall ägas likt Prioritet Serneke arena av två eller flera aktörer. Även IFK Göteborg skulle kunna vara en tänkbar delägare, säger Ola Serneke.
Hur tror du att det här förslaget kommer mottas från politiker, allmänhet och Blåvitt-supportrar?
– Det kommer vara likt all annan stadsutveckling – ömsom vin ömsom vatten, men jag tror det uppskattas att vi vågar tro på utveckling och något nytt.
Hur ser du på möjligheterna att det faktiskt kan bli verklighet av det här projektet?
– Jag tror det har alla möjligheter. Vi behöver vara såväl framåtlutade som försiktiga och ansvarsfulla då detta skall genomföras. Rätt intäkter, låga kostnader och en optimerad drift.
