Oenighet kring Karlatornet

Stadsarkitekten Björn Siesjö och Claes Caldenby i het debatt om Karlatornet: ”Man bara kör på och tänker inte efter”.
Oenighet kring Karlatornet
Björn Siesjö, stadsarkitekt i Göteborg, och Claes Caldenby, professor emeritus Chalmers. Bild: Maria Olsson Äärlaht

Strax före jul beslutade byggnadsnämnden i Göteborgs stad att den omarbetade versionen av Karlatornet, den cirka 250 meter höga skyskrapan på Hisingen som är tänkt att stå klar 2020, skickas på återremiss.

Skälen sades bland annat vara att tornet var runt 20 meter lägre än utlovat. Karlatornets framtid som symbol och landmärke gjorde att byggnadsnämnden var extra petiga sas det.

Stadsarkitekten i Göteborg Björn Siesjö och Claes Caldenby ställdes mot varandra i en debatt på Lokalmarknadsdagen under gårdagen. Det som diskuterades var Karlatornet – och nyttan med att bygga en sådan jätte till skyskrapa på Hisingen.

– Mitt problem är att man bara kör på och inte tänker efter före. Höga hus är ingen självklarhet för varken mig eller stora delar av kommunen. Att det är resurskrävande innebär också att lägenheterna blir dyra. Det ger en symbol för mig som säger att: ”här bor folk som har råd”, sa Claes Caldenby.

Han är dessutom kritisk till val av plats, Lindholmen på Hisingen.

– En rimlig exploatering för ett symbolprojekt är exempelvis Korsvägen, Mässan eller centralstationen. Karlatornet kommer inte få den platsen.

Björn Siesjö håller med i att det är viktigt att tänka igenom projekt av den här digniteteten men sa också:

– Vad symboliserar det? Jo, människorna och de 570 boendena. Alla höga hus måste inte symbolisera något speciellt. Vi har haft höga hus sedan 20-talet. Problemen i sig är inte höjden, det har alltid fascinerat folk. Det här gynnar Göteborg, sa Siesjö och pekade på Malmö och Turning Torso:

– Det var inledningsvis ett skandalprojekt som drabbade HSB-medlemmar. Men det har tillfört en framtidstro i en stad som låg nere för räkning.

Claes Caldenby:

– Jag håller med om symbol- och signalvärdet. Men till sist är det också det enda. Vad är det symbol för? Det motiverar inte platsen där Karlatornet ska stå. Ur mitt perspektiv kommer det bryta av stadsbilden, som en reklampaus i en bra film. Det tillför inte Göteborg någonting.

Siesjö avslutade och ser flera fördelar med att Göteborg accelererar som innovationsstad.

– Göteborg har alltid varit en underdogsstad. ”Vi är lagom bra, vi ska inte förhäva oss”, vilket ju är helt fel inställning. Sedan kan relativt många göteborgare bo där, en stor del av lägenheterna kommer kosta tre miljoner kronor bara.

Läs också