Nytt Paretobolag köper av Midroc

Midroc har utvecklat ett nytt stadsmässigt centrum i Lomma. Nu säljs det till Paretobolaget Sydsvenska Hem. Bild: Martin Palvén/Midroc

Sydsvenska Hem, skapat av Pareto Securites, köper:

# Centrumbebyggelse i Lomma, kommersiella fastigheter, bostäder och ett garage. Området byggdes i två etapper och stod klart 2009 respektive 2014. Uthyrningsbara ytor cirka 7 500 kvadratmeter.
# En ambulansstation med garage i Helsingborg, färdigställd 2015. Uthyrningsbar yta: Cirka 1 200 kvadratmeter.
# Ett vårdboende i Landskrona. Byggnation pågår och inflyttning sker 1 april. Uthyrningsbar yta:
Cirka 3 300 kvadratmeter.
# En förskola med åtta avdelningar i Kävlinge. Byggnation pågår och fastigheten är färdigställd 1 februari 2017. Uthyrningsbar yta: Cirka 1 800 kvadratmeter.

– Vi valde att samla flera av de samhällsfastigheter vi utvecklat under de senaste åren i Skåne för att sälja dem gemensamt, berättar Peter Syrén, vice vd för Midroc Properties.

– För oss var det rätt läge att sälja nu, eftersom fastigheterna var färdigutvecklade och fullt uthyrda. Vi bedriver en omfattande fastighetsutvecklingsverksamhet inom Midroc Properties, för egen förvaltning och för försäljning till investerare på fastighetsmarknaden. I det här fallet matchade vårt erbjudande Paretos önskemål, eftersom de vill växa som fastighetsägare i Skåne och gärna förvärvar bostadsfastigheter.

Mats Carlsson, vd för Pareto Securities, säger:
– Vi är mycket glada över att ha genomfört den här transaktionen med kvalitativa hyresrätter, offentliga hyresgäster och handelsytor, i en av Sveriges mest expansiva regioner. Beståndet är till stor del helt nybyggt och uppfyller vår kravprofil gällande kvalité, långsiktighet och starka kassaflöden.

Angermann var rådgivare till säljaren Midroc.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer