Nystad köper för att bygga nytt åt IES

Nystad har förvärvat en fastighet för uppförande av en ny grundskola i centrala Kungsbacka för 900 elever F-9. Internationella Engelska skolan blir hyresgäst och byggstart sker i april i år. De första eleverna börjar 2021.

I november förra året meddelade Nystad att de byggstartade två idrottshallar i området Aranäs i centrala Kungsbacka med kommunen som hyresgäst. Nystad fortsätter att investera i området genom förvärv av en fastighet från Kungsbacka kommun för uppförande av en F-9 grundskola med plats för cirka 900 elever. Skolan blir granne med Aranäsgymnasiet, Kungsbacka badhus, ishall och de två nya idrottshallarna. Internationella Engelska skolan är hyresgäst och öppningen är planerad till höstterminen 2021. Sammantaget innebär det en investering för Nystad i området om cirka 12 000 kvadratmeter.

Nystad och Kungsbacka kommun tar därmed ytterligare ett steg i den omfattande omvandlingen av Aranäsområdet, där även en aktivitetspark och bostäder ska tillkomma.
– Tack vare det goda samarbetet med Kungsbacka Kommun är vi nu startklara för bygget av skolan. Det är otroligt kul att få möjligheten att fortsätta bidra till stadsutvecklingen inom centrala Kungsbacka och introducera nya verksamheter, säger Per Ronnevik, vd på Nystad Stadsutveckling.
– Vi är mycket glada att tillsammans med Nystad gå vidare i omvandlingen av Aranäsområdet genom kvalitativa byggnader och nya funktioner samt att säkerställa etableringen av en ledande internationell skola och därmed förstärka kommunens utbud av skolor med något nytt, säger Emma Kjernald, Samhällsbyggnadschef på Kungsbacka kommun.

Nystad har även tecknat entreprenadkontrakt med det väletablerade byggbolaget Brixly för uppförandet av skolan med omgående start.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer