Fastigheten har en uthyrningsbar yta om cirka 10 000 kvadratmeter och årligt hyresvärde uppgår till cirka 19,6 miljoner kronor. Uthyrningsgraden uppgår till 44 procent. Köpare är Fortifikationsverket för Nationellt cybersäkerhetscenter. Frånträde är planerat till den 30 september 2022.
– Nyfosa förvärvade denna fastighet i en större portföljaffär under 2020. Vi är glada att nu kunna bistå Fortifikationsverket med att hitta ändamålsenliga lokaler lämpade för Nationella cybersäkerhetscentret. Genom avyttringen frigör vi kapital för framtida förvärv, kommenterar Stina Lindh Hök, vd för Nyfosa.
Presenteras av Technogym
Bolag För första gången sedan 2022 kan K2A visa upp ett positivt resultat efter skatt. Bolaget kan därmed sägas få utdelning för allt det hårda arbete som lagts ner i organisationen de senaste åren. – Det är ett kvitto på att vi gjort rätt strategiska vägval de senaste åren. Det är ett lagarbete som ligger bakom, säger vd Johan Knaust när Fastighetssverige talar med honom.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.