Nyckeln bakom Jernhusens investeringar och satsningar

Jernhusen visar upp ett ökat förvaltningsresultat i årets andra kvartalsrapport, jämfört med samma period året innan. Hyresintäkterna och driftnettot har också gått upp medan nettoresultatet sjunkit. Fastighetssverige fick fatt i Victor Josefsson, CFO på Jernhusen, som kommenterar delårsrapportens siffror.
Nyckeln bakom Jernhusens investeringar och satsningar
Victor Josefsson, CFO på Jernhusen. Bild: Jernhusen

Jernhusen visar upp ett ökat förvaltningsresultat i årets andra kvartalsrapport, jämfört med samma period året innan. Hyresintäkterna och driftnettot har också gått upp medan nettoresultatet sjunkit. Fastighetssverige fick fatt i Victor Josefsson, CFO på Jernhusen, som kommenterar delårsrapportens siffror.

– Jag känner mig stolt att som CFO representera Jernhusen, en ledande aktör inom hållbara fastigheter som dessutom arbetar för att bidra till ökat hållbart resande på järnväg. Det känns extra bra att vi inom bolaget kan skapa ekonomiska förutsättningar att fortsätta resan mot klimatneutralitet även under sämre marknadsförhållanden, berättar Victor Josefsson.

Ni går bättre än många av konkurrenterna, med ökat förvaltningsresultat och driftnetto. Vad tillskriver du det?
– Jernhusen har en stadig grund att stå på då tågresande och transporter på järnväg fortsätter att öka trots tider av osäkerhet och ekonomiska utmaningar i samhället. Men framför allt är det vårt aktiva arbete i förvaltning och utvecklingsportfölj som skapar stabila värden och kassaflöden.

Periodens resultat blir ändå lägre än föregående år främst beroende på negativa värdeförändringar fastigheter. Hur ser du på den utvecklingen inför nästa period?
– Jernhusens finansiella ställning och ekonomiska robusthet skapar trygghet i vår affär. Det finns dock utmaningar på marknaden som har inneburit negativa värdeförändringar. En finansiell marknad med högre räntor och kreditmarginaler kommer, om den utvecklingen fortsätter, att påverka fastighetsmarknaden framöver.

Vd Kerstin Gillsbro skriver i rapporten att bolaget påverkas av högre räntor och oro i marknaden, men att man fortsätter att investera i fastigheter. Vilka risker kan det finnas med detta?
– Det ökande resandet på järnväg och efterfrågan på järnvägsnära fastigheter fortsätter och ligger till grund för våra investeringar och satsningar. Vi ser att vår koppling till järnvägen och ett ökat tågresande innebär ett hållbart värdeskapande över tid. Med det känner vi också ett ansvar att fortsätta investera även under mer utmanande konjunktur.

Nyckeltal och händelser från perioden:
Hyresintäkterna uppgick till 359 miljoner kronor (331), en ökning med 8,5 procent mot föregående år. Under det första halvåret var nettouthyrningen i befintligt bestånd 15 miljoner kronor (6).
Driftnettot uppgick till 273 miljoner kronor (243), en ökning med 12,3 procent mot föregående år.
Förvaltningsresultatet uppgick till 206 miljoner kronor (195), en ökning med 5,6 procent mot föregående år.
Totala värdeförändringar i fastighetsbeståndet uppgick till 117 miljoner kronor (271). Totala värdeförändringar i derivat uppgick till 30 miljoner kronor (103).
Resultatet före skatt var 339 miljoner kronor (569).
Resultatet efter skatt blev 269 miljoner kronor (454), en minskning med 40,7 procent mot föregående år.
Värdet av fastigheterna var 21,5 miljarder kronor (20,6). Belåningsgraden var 39,3 procent (39,9) och räntetäckningsgraden 5,5 (8,1).
Vakansgraden har sänkts och genomsnittlig kontraktstid utökats, skriver Finwire.

– Vi har stort fokus på vår utvecklingsportfölj, samtidigt är våra stabila kassaflöden avgörande för en hållbar utveckling av vårt fastighetsbestånd. I syfte att göra verklig skillnad för människor och miljö ser vi på ett finansiellt plan positivt på utvecklingen inom hållbar finansiering. Det kommer att ligga högt upp på min agenda som CFO på Jernhusen. Vi som en av de ledande aktörerna vill och kan bidra till en positiv förflyttning och då är ett ökat samarbete med investerare en viktig del för att gemensamt verka för att göra skillnad, avslutar Victor Josefsson.

Läs också