Fatburens nybyggda visningskontor har skapats för att visa fastighetens potential och unika prägel, nu hyrs ytan ut till Studio Stockholm Arkitektur som arbetar med omvandlingen av kvarteret. Avtalet omfattar två år och inflyttningen sker omgående.
Studio Stockholm Arkitektur grundades i mars 2014 och har redan vuxit till tolv medarbetare med ytterligare planerad expansion före sommaren. Företaget erbjuder spetskompetens inom fastighetsutveckling, inredningsarkitektur och kommersiell arkitektur. Företagets ambition är att vara en värdeskapande partner för sina kunder genom att låta affärsnyttan stå i fokus. Studio Stockholm Arkitektur har från starten ett 20-tal stora uppdrag, däribland den fortsätta förvandlingen av Fatburen.
– Det är väldigt trevligt att få välkomna Studio Stockholm Arkitektur till Fatburen, inte minst eftersom de nu kommer levandegöra det visningskontor de själva har varit med och utvecklat. Det är ett utmärkt kvitto på att fastigheten är precis så mångsidig och attraktiv som vi eftersträvar, säger Håkan Larsson, CEO Crown Nordic Management.
– Vi är oerhört glada över att få flytta in i Fatburen, det känns som att komma hem eftersom vi har varit så pass involverade i projektet sedan länge och nu kommer sitta mitt i den pågående förvandlingen. Vi ser fram emot att på nära håll följa hur vår vision tar form, säger Carl-Michael Bonde, Studio Stockholm Arkitektur.