Hösten 2026 slår Ica upp portarna till en ny butik i Nordstan. Etableringen blir en central del i den pågående omvandlingen av norra Nordstan, där en tidigare baksida nu blir en ny framsida och mötesplats med entré mot den växande stadsdelen norr om affärscentrumet.
Butiken kommer omfatta drygt 1 600 kvadratmeter fördelat på två plan, med en Ica Supermarket i kvarterets nedre plan och en butiksyta i markplan. Läget under parkeringshuset, precis vid Västlänksuppgången, är tänkt att ge bättre tillgänglighet för bilburna kunder, kollektivtrafikresenärer såväl som för övriga besökare till Nordstan.
– Vi är mycket glada över att Ica väljer att etablera sig i Nordstan. Genom omvandlingen av norra Nordstan skapas en mer inspirerande, tillgänglig och attraktiv köpcentrumsmiljö som kommer vara till glädje för både handlare och besökare. Ica kommer att bli en central aktör i denna del av köpcentrumet, säger Helena Lindqvist, vd för Nordstan.
Utöver Ica har både Systembolaget och Clas Ohlson avtalat om att utöka sina butiksytor i norra Nordstan.