Ny fastighetschef till Uppsala Skolfastigheter

Ny fastighetschef till Uppsala Skolfastigheter
Peter Walhed. Bild: Add Light/Göran Ekeberg

Den 15 maj började Peter Walhed som fastighetschef på Uppsala kommun Skolfastigheter AB. Här blir han chef över affärsområdet förvaltning dit förvaltning och drift av bolagets 134 fastigheter hör.

Peter Walhed arbetade tidigare hos Sisab där han varit fastighetsförvaltare, projektansvarig och förvaltningsområdeschef. Nu ska han alltså leda arbetet med att förvaltning av Skolfastigheters alla fastigheter i Uppsala kommun.
– Jag ser fram emot att få arbeta med den fortsatta utvecklingen av affärsområdet, säger Peter Walhed. Ett viktigt områden är hur vi samarbetar med de verksamheter som huserar i våra lokaler, det vill säga skolor och förskolor. Mätningar ger oss högt betyg för kundvård och personlig service och det vill naturligtvis utveckla ännu mer. Det handlar om ökad lyhördhet, ytterligare förbättra skötsel och underhåll av lokaler samt att bli ännu tydligare vad gäller ansvarsfördelningen mellan Skolfastigheter och verksamheten.
– Ett annat viktigt område är att fortsätta utveckla ramavtalet med stadsbyggnadsförvaltningen och utbildningsförvaltningen. Ju bättre vi arbetar tillsammans desto bättre kan vi arbeta för att ge Uppsalas barn och unga bra pedagogiska miljöer att utvecklas i.

Läs också