Så tänker NP3 stärka uthyrningsgraden under 2026

Få hyresgäster lämnar även om många avtal förfaller, menar vd.
Så tänker NP3 stärka uthyrningsgraden under 2026
Andreas Wahlén är vd för NP3. Bild: NP3.

– Det är få hyresgäster som faktiskt lämnar oss, även om det är många avtal som förfaller, säger bolagets vd, Andreas Wahlén.
Han ser inga dramatiska förändringar för NP3 eller för bolagets marknad i närtid. Samtidigt, menar han, är det på sin plats att vara ytterst ödmjuk då allt detta snabbt kan förändras.

NP3 presenterade under fredagen sin bokslutskommuniké för 2025. Andreas Wahlén, vd för bolaget, presenterade rapporten och svarade också på frågor om densamma.

För året landade förvaltningsresultatet på 1 104 miljoner kronor mot 879 under 2024. För fjärde kvartalet uppgick det till 272 miljoner kronor, medan samma siffra för 2024 hamnade på 250 miljoner kronor. Resultatet är en ökning med 26 respektive 9 procent i jämförelse med föregående år.

En sten i skon är möjligen att bolaget har en relativt stor mängd hyreskontrakt som förfaller framöver. Uthyrningsgraden för 2026 påverkas naturligtvis av detta, men Andreas Wahlén tror ändå att effekten blir försumbar.

– Vi har sagt att vi ska ligga på sju, åtta procent och det är vad vi tror att vi kommer att ligga på vid utgången av 2026. Det är få hyresgäster som faktiskt lämnar oss, även om det är många avtal som förfaller. Så har det sett ut historisk och det tror vi kommer att hålla i sig framgent. Vi tror att vi ska kunna stärka uthyrningsgraden under året, givet att vi ser en positiv marknad, säger Andreas Wahlén.

Med tanke på det: är en positiv hyresrevision om tio procent fortfarande ett realistiskt antagande?

 – När vi säger att vi ska höja tio procent, så är det över tid. Hyresavtal måste förfalla, först och främst – man måste ha något att kunna omförhandla – och vi måste vara i en marknad som tillåter detta. Under de senaste åren när konjunkturen varit sämre har vi valt att vid vissa tillfällen låta våra hyror vara stabila och fasta en hyresperiod till, i stället för att, som i den marknad som har varit, omförhandla på det sättet. Vi tycker fortfarande att vi har potentialen för tio procent – men det är över tid. Vi tror att vi kommer att kunna lyfta hyrorna en procent över KPI och det kommer vi att vara nöjda med.

Kan ni dela er syn på investeringsmarknaden 2025 jämfört med 2024? Under 2024 investerades ju 4,5 miljarder kronor i Norrland, till exempel.

– Investeringsmarknaden har blivit bättre under 2025 och vi ser goda förutsättningar för att fortsätta vara en del av investerarmarknaden under 2026. Yielderna har varit ganska konstanta, men givet att finansieringsmarknaden har blivit under senaste perioden, så har transaktionsmarknaden kommit i gång. Det gör att fler och fler kommer att titta på möjligheterna att positionera sig, vilket kommer att öppna upp och ge möjligheter för NP3. Jag ser positivt på investerarmarknaden under kommande period och jag tror den kommer att förbättras ytterligare, menar Andreas Wahlén.

Är möjligheterna till förvärv inom era kärnmarknader mer begränsade nu och, i så fall, skulle en expansion söderut kunna vara ett strategiskt alternativ?

– Absolut. Vi tittar hela tiden på affärer runt om och kommer hela tiden att utvärdera de affärer vi tittar på för att se: ”var ska NP3 vara i dag, var ska bolaget vara i morgon och i framtiden?”, säger Andreas Wahlén och fortsätter:

– Det gäller för oss att hela tiden positionera bolaget för att ligga rätt över tid. Men är det något vi hela tiden kommer att fokusera på så är det vår affärsmodell; att vara nära våra investeringar, nära våra hyresgäster och vara lokala i vår marknad. Så, ska vi titta på södra Sverige eller någon annan region, så ska vi också veta innan att vi har kapacitet att vara nära den marknaden; det vill säga: starta kontor och hitta rätt förutsättningar för det.

Kan ni säga något om projektvolymen för 2026?

– Den ligger på 800 miljoner för 2025 och vi ser framför oss att den kommer att växa något under 2026. Men det beror på vilka möjligheter vi hittar och vilka hyresgäster vi kontrakterar och detta kommunicerar vi alltefter som året går.

Läs också