NP3 köper i Sundsvall

NP3 köper i Sundsvall
Andreas Nelvig. Bild: NP3 Fastigheter

NP3 Fastigheter har köpt tre fastigheter, varav två med tomträtt, i Sundsvall.

Underliggande fastighetsvärde uppgår till 21 miljoner kronor och förvärvet sker genom bolag. Säljare är det lokala Sundsvallsbolaget Toba Holding.

Fastigheterna är belägna i Granloholm samt vid Södra kajen i närheten av NP3:s tidigare fastighet Rosenborg 4. Fastigheterna omfattar totalt cirka 3 200 kvadratmeter, största hyresgäst är Sundsvalls kommun. Tillträde av fastigheterna sker den 1 december.

– Fastigheterna har en bra mix med Sundsvalls kommun som största hyresgäst, så affären passar väl in i NP3:s fastighetsbestånd i Sundsvall, säger Mats Andersson, affärsansvarig på NP3 i Sundsvall.

– Förvärvet är en typisk NP3-affär som genomförs off market till en avkastning som överstiger vår snittavkastning, säger Andreas Nelvig, vd på NP3 Fastigheter.

Läs också