Nordr byggstartar i Oceanhamnen i Helsingborg

Nordr byggstartar i Oceanhamnen i Helsingborg
Oceanbryggan i Helsingborg. Bild: Nordr

Nordr byggstartar nu Oceanbryggan, ett nytt bostadsprojekt beläget på kajkanten i Oceanhamnen i Helsingborg. Projektet omfattar 57 lägenheter och förväntas vara färdigt våren 2027.

– Det är med stolthet vi tar steget från planering till verklighet. Helsingborgs bostadsmarknad är utmanande, utbudet har ökat kraftig de senaste åren och projekt som kommer till byggstart är sällsynta. Nordr har trotsat marknaden, försäljningstakten har varit stabil och bra. Framgångsfaktorn är vårt kvalitativa projekt i kombination med det fantastiska läget ”centralt på kajkanten”. Vi ser fram emot att skapa en modern, hållbar och inspirerande bostadsmiljö för Helsingborgs invånare, säger Mårten Othérus, vd Nordr Sverige AB.

Projektet, som ska byggstartas under andra kvartalet 2025, är beläget på kajkanten i Oceanhamnen i Helsingborg. I projektet återfinns stor variation bland lägenheterna.

– Samarbetet med Helsingborgs stad har varit mycket positivt. Kommunen har hela tiden stöttat och trott på projektet, vilket vi på Nordr uppskattar. Vi ser fram emot att nu kunna påbörja byggnationen av Oceanbryggan, ett högkvalitativt bostadsprojekt som kommer att bidra till Helsingborgs fortsatta utveckling och stärka stadens attraktionskraft, säger Gary Seretis, projektutvecklare Nordr Sverige AB.

– Jag är glad över att Nordr väljer att investera i vår stad. Oceanbryggan är ett välkommet projekt som bidrar med attraktiva bostadsrätter i en fantastisk stadsdel och som bidrar till den fortsatta utvecklingen av Oceanhamnen, säger Christian Orsing (M), kommunstyrelsens ordförande i Helsingborgs stad.

Läs också