Niras rekryterar tre nya medarbetare

Carmen Donrell har anställts som teamledare på kontoret i Göteborg, Peter Plaschke är ny på Stockholmskontoret och i Malmö börjar Ellen Karlsdotter.

Carmen Donrell började den 1 oktober som teamledare på kontoret i Göteborg och kommer närmast från en tjänst som gruppledare hos WSP. Hon har cirka sju års erfarenhet av fastighetsbranschen i olika ledande befattningar, samt föreläser och ansvarar för kursen Drift och underhåll av fastigheter på Chalmers Tekniska högskola.

– Vi är mycket glada för att Carmen har börjat hos oss och vi är säkra på att hon kommer bidra starkt till att vi fortsätter vår expansion på Göteborgsmarknaden. Carmen ingår i PRCO’s ledningsgrupp och hon börjar precis i rätt tid, då vi startat vårt strategiarbete för kommande år, säger Christian Wihlborg, affärsområdeschef på PRCO.

På kontoret i Malmö börjar Peter Plaschke. Peter innehar examen från Ingenjörernas Utbildningscentrum med inriktning HVAC, och har flera års erfarenhet av projekt- och installationsledning senast från Forsen Projekt och dessförinnan på Bygg Fast Projekt.

I november börjar Ellen Karlsdotter på kontoret i Stockholm. Ellen är utbildad civilingenjör inom samhällsbyggnad och arbetar i dag som konstruktör hos Sweco Structures i Stockholm.

– Vi har en positiv utveckling i affärsområdet, med många nya kunder och uppdrag. Det är med stor glädje jag hälsar våra nya kollegor välkomna, säger Christian.

Läs också