Hyresavtalet är grönt, enligt Fastighetsägarnas gröna bilaga, och Niam har som mål att certifiera byggnaden enligt Miljöbyggnad Silver. Niam kommer att anpassa och modernisera lokalerna för Skatteverket samt uppgradera tekniken i byggnaden.
- Vi är stolta över att ha fått förnyat och långsiktigt förtroende från Skatteverket att tillsammans med dem utveckla moderna, flexibla och ändamålsenliga lokaler. Fastigheten Nora 11 kommer efter anpassningen för Skatteverket ha ytterligare cirka 12 000 kvadratmeter kontorslokaler där Niam kan erbjuda lokaler från 400 kvadratmeter upp till 12 000 kvadratmeter, säger Hans Lisserkers, Head of Project Development på Niam.
Ombyggnationerna påbörjas vid årsskiftet 2013/2014 och Skatteverket kommer tillträda de nya lokalerna under början av 2015.
Newsec Asset Management förvaltar fastigheten Nora 11 för Niams räkning och har i samarbete med Niam förhandlat avtalet med Skatteverket.
Nora 11 omfattar i dag drygt 30 000 kvadratmeter och ägs av Niam Nordic Fund IV.
Presenteras av Pattern Geographic
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Bolag Under fredagen presenterade Besqab sina siffror för tredje kvartalet 2024 och för året som gått. – Vi tycker att det här är ett stabilt kvartal, ett bra resultat. Vi har genomfört flera framgångsrika säljstarter och vi ser att bostadsmarknaden börjar ta fart, säger vd Magnus Andersson.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.