Newsec utser en miljökoordinatior

Newsec utser en miljökoordinatior
Pär Svensson Bild: Newsec

Newsec Asset Management utnämner Pär Svensson till samordningsansvarig miljökoordinator inom bolaget.

Pär Svensson kommer närmast från en tjänst som projektchef inom Newsec Asset Management och tillträdde sin tjänst den 1 januari 2012.
– I våra utvecklingsprojekt och i vårt förvaltningsarbete har vi en längre tid haft miljöfokus och nu ökar vi takten ytterligare. Den nyinrättade rollen är i linje med den satsning vi gör för att utöka våra tjänster inom miljöområdet, och positionera Newsec som den ”Gröna Förvaltaren”. Efterfrågan på miljötjänster växer kontinuerligt i takt med ett ökat miljömedvetande och att värdeökningar i fastigheterna skapas, säger Björn Lindeborg, vd på Newsec Asset Management.

Newsec Asset Management är certifierade enligt ISO 14001 och erbjuder fastighetsägare en rad olika miljörelaterade tjänster och certifieringar.

Läs också