Cathrine Holgersson, vd för Gavlegårdarna i Gävle, blev åter vald till ordförande i Fastigos styrelse under årets stämma som hölls i Stockholm.
– Det är en tacksam uppgift att leda en professionell styrelse för en välskött organisation som Fastigo. Jag tackar stämman för förnyat förtroende; Fastigo ska med sitt fokus och sin expertis på bara fastighetsbranschen vara ett självklart val för oss som leder fastighetsrelaterade verksamheter, säger Cathrine Holgersson.
Stämman antog även valberedningen förslag till tre nya ledamöter.
– Styrelsen vill tacka de avgående ledamöterna Pernilla Bonde, Dennis Bucht och Per Henrik Hartmann för deras insatser i styrelsen. Vi välkomnar Reine Johansson, vd HSB Göta, Lena Molund-Tunborn, vd, Bostads AB Poseidon och Max Barclay, Head of Newsec Advisory, Newsec till det viktiga arbetet med att jobba fram bästa möjliga förutsättningar för fastighetsbranschens arbetsgivare, säger Cathrine Holgersson.
Fastigos styrelse för det kommande verksamhetsåret:
Cathrine Holgersson, vd, AB Gavlegårdarna (ordförande)
Michael Carlsson, vd, HSB Malmö (vice ordförande)
Anders Nordstrand, vd, Sveriges allmännytta
Chris Österlund, vd, AB Botkyrkabyggen
Reine Johansson, vd HSB Göta
Jerker Eriksson, vd, AB Bostaden i Umeå
Mikael Granath, vd, Willhem AB
Lena Molund-Tunborn, vd, Bostads AB Poseidon
Jonas Schneider, vd, AB Familjebostäder, Stockholm
Pia Jönsson, vd Trelleborgshem
Anders Stjärnberg, vd för HSB Östergötland
Max Barclay, Head of Newsec Advisory, Newsec
Linda Marthon, Chief Expansion and Sustainability Officer, Realia
Newsec – The Full Service Property House in Northern Europe – erbjuder fastighetsägare, investerare och lokalanvändare ett helhetsutbud av tjänster inom rådgivning och förvaltning.
Newsec grundades 1994 och är idag ett partnerägt bolag med ca 2500 medarbetare fördelade på samtliga sju marknader i Norden och Baltikum. Tack vare stora volymer, lokal närvaro och bredd och djup inom många olika verksamhetsområden har Newsec unik kunskap om fastighetsmarknaden i norra Europa.
Sedan 2001 har Newsec två gånger per år gett ut Newsec Property Outlook, en översiktlig och kost...
Presenteras av Titania
Presenteras av Newton
Presenteras av DLA Piper
Presenteras av Fastighetsägarna Service
Bolag Blackrock tog nyligen sitt första steg på den heta nordiska logistikmarknaden. Efter affären med Kilenkrysset berättar Thorsten Slytå, Nordenchef på Blackrock, för Fastighetssverige om vilka nya förvärv de letar efter på de nordiska marknaderna.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.