NCC och Liseberg bygger upp Oceana

Oceana, exteriör. Illustration: Quarry Fold Studio. Bild: NCC

NCC och Liseberg har, inom ramen för befintligt avtal, undertecknat en överenskommelse för en återuppbyggnad av Oceana vattenvärld i Göteborg. Uppdraget sker i samverkan och ordervärdet uppgår till cirka 600 miljoner kronor.

NCC har sedan mars 2024 genomfört rivningsarbete och sanering samt arbete för att minimera skadorna på Oceanas intakta delar efter den brand som drabbade projektet i februari samma år. I juli förra året ingick NCC och Liseberg en överenskommelse om en återuppbyggnad och har sedan dess planerat och projekterat byggnationen. Nu har parterna undertecknat överenskommelsen om nästa fas i arbetet och byggnationen kan inledas.
– Nu är vi i mål med det sista steget för att återuppbyggnaden ska kunna ske fullt ut. Det känns väldigt bra att vi tillsammans med Liseberg kommer att slutföra det projekt som vi för många år sedan inledde, säger Niklas Sparw, affärsområdeschef för NCC Building Sweden.

NCC är huvudentreprenör för byggnationen och kommer bland annat att bygga attraktionstornet, nytt tak och fasader, omfattande installationer samt nya ytskikt och färdigställa inomhusmiljön.
– Det är glädjande att vi nu kommit till den vändpunkt där vi börjar bygga upp Oceana igen. Det har varit en omtumlande tid sedan branden men nu vågar vi titta framåt och fokusera på en öppning. Det är viktigt inte bara för Liseberg utan också för Göteborg, säger Andreas Andersen, vd Liseberg.
Byggnationen påbörjas omgående och vattenvärlden beräknas att vara färdigställd omkring årsskiftet 2026-2027. Uppdraget uppgår till cirka 600 miljoner kronor och orderregistreras i första kvartalet 2025 i affärsområde NCC Building Sweden.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer