NCC och Lejonfastigheter bygger Linköpings nya simhall

NCC har, efter genomförd upphandling under hösten, fått uppdraget att i samverkan med Lejonfastigheter projektera Linköpings nya simhall.

Projekteringen kommer att ske i två faser. Fas 1, där parterna tillsammans planerar, budgeterar och projekterar systemhandlingar i syfte att komma överens om bygguppdraget till Fas 2.

– Vi kommer att bygga en toppmodern simhall med hög energiprestanda och ser positivt på att projektet genomförs i samverkan. Det ger bra förutsättningar för att hitta hållbara och kostnadseffektiva lösningar i en välplanerad byggprocess, säger Christian Dahlén, projektchef för ny simhall, Lejonfastigheter AB.

I det första inledande skedet, Fas 1, kommer NCC och Lejonfastigheter gemensamt att utarbeta ett fastighetsprogram, systemhandlingar och riktpris. I den andra efterföljande fasen, Fas 2, påbörjas själva byggnationen.

– NCC har god erfarenhet av att bygga simhallar och badanläggningar. Vi har även lång erfarenhet av partneringprojekt och ser modellen som överlägsen när det gäller just badhusprojekt som till sin karaktär har en hög komplexitet med många olika aktörer involverade, säger Henrik Landelius, chef för NCC Building i Sverige.

Läs också