Image
Koggen 2
Koggen 2 Bild: NCC

NCC hyr ut i Koggen 2

Uthyrning NCC hyr ut cirka 738 kvadratmeter i Vasakronans kontorsfastighet Koggen 2 i Västra hamnen i Malmö. Victoria Park flyttar sitt huvudkontor hit och blir det femte företaget i Sveriges första Breeam Excellent-kontorshus.
Publicerad den 27 Mars 2014
Marcus Sandahl, NCC Bild: Nicklas Tollesson
Marcus Sandahl, NCC

– Vi har letat efter flexibla lokaler som är lätta att anpassa efter hur vårt företag kommer att utvecklas över tid. Vi vill också att vårt företag ska bidra till en hållbar miljö. Därför kommer Koggen 2 att passa oss perfekt, säger Peter Strand, vd för Victoria Park AB.

Flexibiliteten i Koggen 2 ligger i de öppna och anpassningsbara planlösningarna som underlättar kommunikationen både internt och externt. Med det moderna, flexibla och centralt belägna kontoret gör Victoria Park en strategisk förflyttning för framtiden.

– Vi är stolta att en renommerad branschkollega som Victoria Park väljer att flytta till ett NCC-hus. Här får de möjligheterna för att prestera väl i framtiden, säger Marcus Sandahl, säljchef NCC Property Development Sverige.

Fastigheten Koggen 2 som består av 8 100 kvadratmeter fördelat på sex våningsplan såldes 2012 till Vasakronan. Lokalerna ingår i konceptet Future Office by NCC, som är ett nordiskt koncept med målet att skapa attraktiva och hållbara arbetsplatser för kunden. Koggen 2 är klar för inflyttning och i huset sitter redan Beijer Electronics, EFG Kontorsmöbler, Diversify Öresund, och Bravura Sverige.

Koggen 2 har BREEAM-certifierats på nivån Excellent. Det är den högst noterade klassningen på en kontorsbyggnad i Norden. Genom noggrant val av stomme och klimatskal har Koggen 2 en exceptionellt bra konstruktion. och en energianvändning ned till 34 kWh per kvadratmeter, vilket är nästan hälften av kraven i Boverkets byggregler. Byggnaden har även grönt tak med särskilt urval av växter för ökad biologisk mångfald.

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Göteborg saknar de stora, viktiga visionerna"

Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige