Nacka stads nya landmärke Discus prisas internationellt

Discus. Bild: Belatchew Arkitekter

Discus, Nacka stads nya landmärke, har tagit hem två internationella arkitekturpris under november, World Architecture News Awards samt Arcitecture Masterprize.

Discus korades till vinnare i årets upplaga av World Architecture News (WAN) Awards, som gick av stapeln i London den 20 november. WAN Awards är en världens största arkitekturtävlingar och årets upplaga är den tionde i ordningen med en longlist på flera hundra projekt. Discus tog hem priset inom kategorin ”Future Projects: Residential” i konkurrens med bidrag från Chicago, Louisiana, Miami och Teheran.

Discus har även fått en utmärkelse av det amerikanska Architecture Masterprize (AMP), som är ett internationellt pris med höga ambitioner. AMP hyllar det allra bästa inom design och innovation hos arkitekter runt om i världen. Priset är inriktat på att visa upp och främja exceptionell talang, och lyfter värdet av konsten och vetenskapen inom arkitekturen. Discus tog hem en utmärkelse inom kategorin ”Mixed Use Architecture” i konkurrens med bidrag från Bryssel, Jakarta, New York, Taiwan och Wien. Discus kommer att visas upp i den vinnarutställning AMP arrangerar i Guggenheim Bilbao under 2019.

Discus har formgivits av Belatchew Arkitekter på uppdrag av Sveafastigheter Utveckling som i sin tur kommit överens med Nacka kommun om en markreservation för uppförandet av ett nytt landmärke i Nacka stad. Discus symboliserar med sin karaktäristiskt oregelbundna silhuett den växande storstadsregionen och kvarteret kommer att rymma en blandning av verksamheter i hjärtat av den nya kollektivtrafiknoden, mitt på tunnelbanestationen i Nacka Stads nya centrum.
– Vi är stolta och glada över att Discus ska byggas här i Nacka. Discus är ett fint exempel på ett högt hus med spännande arkitektur som kommer att bidra till Nackas nya, urbana silhuett, säger Nina Åman, stadsarkitekt i Nacka kommun.
– Vi är oerhört stolta över den internationella uppmärksamhet Discus röner och ser fram emot det fortsatta arbetet där vi tillsammans med Nacka kommun utvecklar projektet, säger Rahel Belatchew, vd, grundare och chefsarkitekt, Belatchew Arkitekter.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer