Moody’s bekräftar Fastpartners kreditbetyg – justerar till negativa utsikter

Sven-Olof Johansson, vd för Fastpartner. Bild: Fastpartner

Fastpartner får behålla sin rating men precis som för flera andra fastighetsbolag justerar Moody’s sina utsikter från stabila till negativa.

Moody´s har, mot bakgrund av de förändrade marknadsförutsättningarna med stigande marknadsräntor och försämrad ränteteckningsgrad som följd, beslutat att ändra Fastpartners utsikter från stabila till negativa.

Denna justering belyser de förändrade marknadsförutsättningarna på kapitalmarknaden samt de stigande marknadsräntorna till följd av inflationen i ekonomin.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer