Mofast rör sig snabbt på marknaden sedan sommarens börsnotering. Bolagets senaste affär med SBB väntas nästan tredubbla bolagets fastighetsvärde. Vd:n Mattias Bülow berättar mer om storköpet och bolagets expansiva planer för framtiden.
Dan före dopparedan ingick Mälardalens Omsorgsfastigheter ett avtal om att förvärva en portfölj på 43 fastigheter för 842 miljoner kronor från SBB. Bolaget aviserade samtidigt att man kommer att genomföra en riktad nyemission under inledningen av 2020, som en del i finansiering av affären.
Fastigheterna är huvudsakligen inom LSS- och HVB-segmenten, belägna framför allt i mellersta och södra delen av Sverige och hyresgästerna är antingen statliga eller statligt finansierade. Den geografiska aspekten representerar ett nytt steg för Mofast, som för första gången köper bestånd utanför Storstockholm och Mälardalen. Vd:n Mattias Bülow berättar mer om expansionen:
– Nu tar vi steget till att bli ett nationellt bolag, det är jättespännande att vi får möjlighet att växa och hitta möjligheter i nya delmarknader. Några av fastigheterna som vi förvärvat ligger inom vårt befintliga geografiska område men framför allt innebär den här affären att vi får större Sverigefokus. Det är viktigt att vi kan skala upp verksamheten och jag hoppas att vi ska kunna hitta fler affärer framöver och växa ytterligare, säger han till Fastighetssverige.
Mofast är ett börsnoterat bolag som handlas på Spotlight Stock Market, och när de noterades i somras innehöll fastighetsportföljen 25 samhällsfastigheter med nästan 17 000 kvadratmeter uthyrbar yta. Efter storköpet av SBB sväller de portföljen till 68 stycken fastigheter, med en total uthyrbar yta på cirka 76 000 kvadratmeter.
Bolagets fastighetsvärde blir nästan tredubblat, från tidigare 500 miljoner till cirka 1,4 miljarder kronor efter att förvärvet gått igenom, vilket förväntas hända i mars 2020. Hyresintäkterna tar också ett gigantiskt kliv och går från dagens 32 miljoner kronor till uppskattningsvis 98 miljoner kronor per år.
– Utifrån storlek betyder det här en markant ökning för oss, både bolaget och investerarna ser det som lönsamt att få till fler lägen i portföljen och att de här nya fastigheterna kommer generera ett långsiktigt och starkt kassaflöde för bolaget, säger Mattias Bülow.
Med anledning av affären med SBB har styrelsen i Mofast beslutat att kalla till en extra bolagsstämma som kommer att hållas den 24 januari 2020. Där kommer styrelsen att ta beslut om den riktade nyemissionen som är en del av finansieringen av affären. Det totala kapitalbehovet på 875 miljoner kronor kommer att finansieras genom en kreditfacilitet på 490 miljoner kronor och minst 350 miljoner kronor och upp till 385 miljoner kronor från nyemissionen.
