En nedskrivning under förra året och en svåranalyserad marknad inför 2023. Vd Jonas Jönehall kändes sammanbiten när han presenterade Wästbyggs bokslut under torsdagen.
– Det har varit ett utmanande år för oss och branschen, men det vi tar med oss när vi går ut ur 2022 är att vi har en stabil orderstock och att våra tre affärsområden har ungefär lika stor andel i den, säger Jonas Jönehall.
Wästbygg har under Q4 stärkt kassan och soliditeten, bland annat genom att frånträda och överlämna fyra egenutvecklade projekt, två stycken inom bostad och två inom logistik.
– Vi ser fortsatta utmaningar på marknaden med snabba svängningar, men också möjligheter ta tillvara nya projekt vid rätt förutsättningar.
Vi ser trygghet i vår försäljning av utestående bostadsrätter och likadant med försäljningsgraden för projekt som ligger för avslut i under första halvåret 2023.
– Vi levererar resultat långt ifrån vad vi är nöjda med – men det viktiga här är att se att detta är kopplat till ett fåtal projekt som vi behövt hantera under 2022, bland annat genom en nedskrivning under Q3. Vi ser också att marginalen pressas något av att andelen projektutvecklingar minskar på grund av en avvaktande marknad, det finns en avvaktande känsla inför att gå in i nya projekt.
– Men vi hittar konstruktiva lösningar och får igenom mycket. Men fokus för Wästbygg ligger nu på att återskapa lönsamhet och att få bättre utväxling på vår orderstock. Marknaden är ju fortsatt svåranalyserad och vi behöver anpassa vår verksamhet löpande. Men vår flexibilitet är en styrka på den här marknaden. Det gäller bara att hitta en bättre förutsägbarhet framåt, så tror jag att det lättar under 2023, säger Jonas Jönehall.
