”Marknadens aktörer mer aktiva”

John Mattson levererar ett ökat förvaltningsresultat och hade under kvartalet en fortsatt positiv värdeutveckling i fastighetsbeståndet. Bolagets anpassning till nya förutsättningar har varit framgångsrik och John Mattson kan nu åter investera i långsiktigt värdeskapande. – Vi gör mycket som stärker värdet på våra fastigheter, säger vd Per Nilsson.
”Marknadens aktörer mer aktiva”
Per Nilsson, vd John Mattson. Bild: John Mattson Fastighetsföretagen AB

Under kvartal tre har Jon Mattson bland annat tecknat avtal med energibolaget Stockholm Exergi om investering om 57 miljoner kronor för omställning av Stockholm Exergis fjärrvärmeproduktion. Genom avtalet säkerställer John Mattson försörjningen av kostnadseffektiv och hållbar fjärrvärme till stor del av sina fastigheter.

Dessutom har beslut om att starta ett uppgraderingsprojekt av drygt 280 lägenheter i Rotebro i Sollentuna kommun fattats. Per Nilsson, vd för John Mattson, berättar mer om det och om hur mycket bolaget kommer att investera i befintligt bestånd under nästa år:

– Vi går igång med uppgraderingsprojektet under Q1 nästa år, ett projekt om 283 lägenheter. Vanligtvis ligger kostnaden för investeringarna för bas- och total uppgradering på 1,2 miljoner per lägenhet, men här kommer inte alla lägenheter att totaluppgraderas, så det kommer att bli ett något lägre snittinvestering. Det här projektet kommer att pågå under två år, så ungefär hälften kommer att inträffa under nästa år.

– Vi kommer också att fortsätta med våra energiinvesteringar där vi tittar löpande på sammansättningen av vad vi vill göra, lite beroende på analysen av hur respektive initiativ fortlöper – men indikativt runt 60 miljoner kronor under nästkommande år.

– Vi har också jobbat ganska intensivt med att investera i anpassningar av kommersiella lokaler till följd av den positiva nettouthyrning vi har haft. Vi ligger på ungefär 95 procent ekonomisk uthyrningsgrad där, så det kommer ju att avta framöver.

I rapporten för tredje kvartalet rapporterar ni 62 miljoner i ”övriga investeringar”, Stockholm Exergi är en del av det, men hur stor del utgör det och vilken typ av investering handlar det om?
– Majoriteten av den posten är Stockholm Exergi-avtalet och det är till stor del en investering i licens; vi investerar i deras produktion och inte i enskilda fastigheter, så det tas upp i balansen hos dotterbolagen som en licensinvestering och återspeglas i vår koncernredovisning som en förändring i fastighetsvärden.

Är det beloppet av den investeringen man också ser i driftnettoförändringen – som ligger på 253 miljoner i kvartalet – eller ligger det något annat i den siffran?
– En delmängd av det är Exergi-avtalet, även om den fulla effekten av det sannolikt kommer att inträffa under Q3 nästa år. Det finns andra aspekter i det där också, eftersom vi löpande gör andra optimeringar av våra fastigheter – plus att värderar också har en mer positiv syn på hyresutvecklingen framöver för bostäder. Det är mycket annat vi också gör som stärker värdet på våra fastigheter.

Ni ser mer positiva tongångar vad gäller transaktioner för bostäder i Stockholmsområdet. Är det på grund av faktiska affärer och, om så är fallet: i vilka områden? Och betyder detta att ni själva ser stora möjligheter till transaktioner?
– Transaktionsvolymerna är fortfarande låga. Det vi vill trycka på är att vi ser att marknadens aktörer är väldigt mycket mer aktiva jämfört med vad vi sett tidigare, framför allt köparsidan. Vi vet att det är fler processer som har inletts från sommaren och framåt, så det här är ett sätt för oss att visa att vi tror att vi kommer att se ökade transaktionsvolymer framöver på fastighetsmarknaden. Vi ser att långräntan har fallit tillbaka, kapitalmarknaden har öppnat upp och bankfinansieringen och –marginalerna ser bättre ut, vilket gör att det går att finansiera lågavkastande tillgångar på annat sätt än tidigare.

Läs också