Mäklaren spår att popsporten kommer växa i branschen: ”Det är ingen fluga”

Padel har vuxit explosionsartat i popularitet de senaste åren och benämns ofta som Sveriges snabbast växande sport – utvecklingen har också gett eko i fastighetsbranschen där allt fler aktörer satsar på padelhallar. Martin Filipsson, franchisetagare på Svensk Fastighetsförmedling i Malmö, spår att den snabbväxande sporten bara kommer växa i betydelse inom branschen, något han berättade mer om under Fastighetsmarknadsdagen Skåne.
Mäklaren spår att popsporten kommer växa i branschen: ”Det är ingen fluga”
Anna Stenkil. Bild: Vasakronan

Padel har vuxit explosionsartat i popularitet de senaste åren och benämns ofta som Sveriges snabbast växande sport – utvecklingen har också gett eko i fastighetsbranschen där allt fler aktörer satsar på padelhallar. Martin Filipsson, franchisetagare på Svensk Fastighetsförmedling i Malmö, spår att den snabbväxande sporten bara kommer växa i betydelse inom branschen, något han berättade mer om under Fastighetsmarknadsdagen Skåne.

Padelns attraktionskraft har börjat synas allt tydligare i fastighetsbranschen de senaste åren och Fastighetssverige har den senaste tiden kunnat rapportera om ett flertal padeletableringar runtom i landet. Bland annat planerar bolaget Time4Padel att etablera en av Sveriges största anläggningar i Björlanda i Göteborg och Enskede Rackethall vill bredda sin verksamhet till padel genom att tillföra nio utomhusbanor.

Sedan tidigare är det känt att Mall of Scandinavia ska bygga en padelanläggning på köpcentrumets tak och även varuhuset NK ska öppna padelbanor på sitt tak. I torsdags förra veckan kunde Fastighetssverige rapportera att Padelverket flyttar in i Titanias nyproducerade anläggning i Eriksbergs industriområde i Botkyrka kommun, och det uppseendeväckande här var kontraktslängden på hela tio år.

En risktagande kan tyckas, men mäklaren Martin Filipsson, franchisetagare på Svensk Fastighetsförmedling i Malmö, berättade under Fastighetsmarknadsdagen Skåne att han inte ser någon oro i det hela då padel är här för att stanna.
– Padel är ingen fluga, det är för mycket kapital inblandat i detta och fastighetsägarna är väldigt intresserade av att utveckla hallar, så detta kommer bara växa, säger han och tillägger att padelhallar går oerhört starkt och det här är något som fastighetsbolag tittar allt mer på.
– Helst bygger man nytt och jag tror framöver att vi kommer få se allt fler större hallar med läktare och liknande så att man ska kunna ordna större evenemang och internationella tävlingar med mera i framtiden.

Med på eventet var också representanter för Wihlborgs och Vasakronan, två aktörer som är kraftigt inriktade på kontor och cityhandel där padel än så länge inte är ett särskilt vanligt inslag. Andreas Ivarsson är projekt & utvecklingschef på Wihlborgs:
– Jag tror väl inte att padelhallar kommer ta över marknaden och det är inget som vi satsar på särskilt mycket, utan vi har mest fokus på kontor och lager/lätt industri, den typen av verksamheter och bolag går jättebra. Pratar man trender så tror jag att det tydligaste framöver kommer bli kraven på en ökad flexibilitet på kontorssidan, vi kommer se ett behov av att träffas och få energi av andra och trenderna kommer visa att vi saknar det vi inte haft under pandemin, säger han och fortsätter:
– Under hela fjolåret gick lager och logistik väldigt bra, där ser vi framåt en stark marknad. Tar vi sen kontor så kom det nyligen en prognos från Nordea där Sydsverige låg bäst till när det gäller framtida sysselsättning, även om talen är lägre än innan krisen så ser prognosen tämligen okej ut.

Anna Stenkil, regionchef i syd för Vasakronan, hakar på Andreas Ivarsson betoning på flexibilitet som den tydligaste trenden inom bolagets viktigaste segment:
– Förpackning är oerhört viktigt, läget kan förändras på kort sikt, men över tid kommer ”läge, läge, läge” ha betydelse. Vi jobbar mycket med kontor och restauranger i city och att aktörer vill ha det mer flexibelt med kortare avtal är inget nytt utan det har bara accelererats under pandemin. Framöver kommer det vara väldigt viktigt att ha lokaler om inte är så fasta i sin utformning.
– Jag är helt övertygad om att vi kommer ha en attraktiv kontorsmarknad samt ett starkt cityliv i framtiden, vi är i ett hack just nu men jag tror att det kommer att vara en spännande mix i framtiden.

Läs också