– Denna del av stadskärnan är under stark utveckling, och vi är väldigt glada att få en stark och stabil aktör i Norrevo, säger Magnus Malm, vd för Magnentus.
Den gamla flickskolan genomgick en genomgripande om- och tillbyggnad 2006. Norrevo Fastigheter kommer att hyra 4 000 kvadratmeter i byggnaden.
– Närheten till Drottninggatan, Carl-Johans park, Centralstationen, Ostlänken och Inre Hamnen gör att denna fastighet ligger oerhört bra till i framtida Norrköping, avslutar Magnus Malm.
Presenteras av Optimal Stadsutveckling
Bygg/Arkitektur Fastighetssverige artikelserie om hållbart byggande når sin tredje och sista del. För Fastighetssverige berättar arkitekten Peter Ullstad från Codesign om hur vanligt så kallad greenwashing är i byggbranschen, en lite självbelåten bransch och hur tänket kring byggmaterial måste ändras för att ta nästa steg i hållbarhetsfrågan.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.