M2 Asset Management, med Rutger Arnhult som ägare, har nu lagt sitt budpliktsbud på Corem: 18,60 kronor per stamaktie och 322 kronor per preferensaktie. På måndagen stängde de B-aktien på 19,35 och preferensaktien på 326 kronor.
Den 17 november 2020 förvärvade M2 stamaktier av både serie A och serie B i Corem till ett pris om 18,60 kronor. I och med förvärvet äger M2 och dess dotterbolag 46,4 procent av det totala antalet aktier och 47,6 procent av det totala antalet röster i Corem. Erbjudandet lämnas på grund av budplikt.
Corems styrelse har tillsatt en oberoende budkommitté, bestående av Magnus Uggla (ordf), Katarina Klingspor, Fredrik Rapp som ska utvärdera erbjudandet och återkomma med ett uttalande senast två veckor före utgången av acceptfristen som avslutas den 24 februari.