M2 Gruppen säljer till Nordika

Bild: Istock

M2 Asset Managements fastighetsverksamhet, M2 Gruppen, avyttrar fastigheten Reykjanes 1 i Kista, där bland annat Engelska Skolan är en stor hyresgäst, till Nordika.

Fastigheten frånträds den 1 september 2023.
– Ytterligare en betydande fastighetsförsäljning för M2 Gruppen, där vi frigör medel för att återbetala skuld. Vi koncentrerar också beståndet mot Småland och fortsätter med våra försäljningar i Stockholmsregionen. Vi tackar Nordika för en smidig process och önskar dem lycka till, säger Jakob Mörndal, vd på M2.
– Vi förvärvar ännu en fastighet i Kista som vi med vårt förvaltningsfokus kommer uppdatera och förbättra till en långsiktigt hållbar fastighet. Vi avser att utveckla fastigheten mot utbildning och kommer som en del av utvecklingen göra signifikanta investeringar och förbättringar med fokus på hållbarhet, välmående och trygghet, säger Jonas Grandér, vd för Nordika.

Tango var rådgivare i affären. M2:s legala rådgivare i samband med avyttringen var Walthon Advokater.

Roschier, PWC, och WSP var rådgivare åt Nordika.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer